Malta Nerede

malta nerde

Malta nerede diye sorarsanız Sicilya’nım güneyinde yer alan şirin ve turistik bir ada ülkesidir. Genellikle Avrupalı öğrencilerin dil öğrenmeleri için gittikleri bir ülkedir. 30’dan fazla özel okul bulunmaktadır. Eğitim bakanlığının kontrolüne geçeli nerdeyse 20 yıl olmuştur. Para birimi, Malta liri, Başkenti Valetta’dır. Genelli Maltaca, İngilizce ve Fransızca konuşulur. Türkiye’den iki buçuk saat uçuş süresi uzaklıktadır. Saat farkı olarak Türkiye’den 1 saat geridir. Nüfuzu genel olarak 400.000’dir ama yaz aylarında turizm ve öğrencilerin gelmesi ile bu birkaç katına çıkmaktadır.

Ülke genellikle sıcak ve turizm etkili olduğu için günlük kıyafet ince ve hafiftir.  Önemli şehirleri, Sliema, Can Thai, Galeone, Piccolo Padre, Gozo, Comino, Malta nerede ise son zamanlarda eğitim alanındaki yükselişi nedeniyle ülkede tamamen eğitim ve turizm ülkesine dönüşmüştür. Malta’da gezilecek yerler arasında, Saray cephaneliği, Ulusal arkeoloji müzesi, ulusal güzel sanatlar müzesi, ulusal savaş müzesi, oyuncak müzesi gibi yerler yer almaktadır. Mdina için “şehir” tabirini kullandım, fakat aklınıza günümüzdeki şehirler gelmesin. Burası, etrafı surlarla çevrili, geniş bir meydana ve dar sokaklara sahip klasik bir orta çağ şehri. Şehir, Malta’ya hakim bir tepenin en yüksek noktasına kurulmuş.

İlk kez Fenikeliler tarafından kullanılmış olan bu şehrin bir tarafı hendeklerle, diğer tarafı yükseltilerle çevrili. Buraya girer girmez kendinizi orta çağda hissediyorsunuz bir anda. Malta’da beni etkileyen nadir mekânlardan birisi Mdina. Malta nerede sorusuna verilebilecek bir cevap da Temel Reis’in yaşadığı yer de diyebiliriz. Ayrıca Truva filminin bir bölümü de burada çekilmiştir. Adanın turizm merkezi olan Sliemna’da olan okul plaja, alışveriş merkezlerine, restoranlara yakındır. Öğrenciler İngilizce kurslarına katılmanın yanı sıra şehri ve Malta kültürünü yakından tanıyabilecekleri birçok sosyal aktivitenin içinde olacaklardır.

Malta’nın köklü okullarından olan Inlingua uygun fiyatlarıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Malta’nın en eski dil okullarından biri olan okul kalitesi ve tecrübesiyle ön plana çıkmaktadır. Sliemna’da bulunan okul oldukça merkezi konumdadır ve bütün aile konaklamaları yürüme mesafesindedir. Öğrenciler İngilizce dil kurslarının yanı sıra özenle hazırlanmış sosyal aktivitelerle birlikte dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle kaynaşma fırsatı bulacaklardır. Malta okulları ile öğrenciler İngilizcelerini ilerletirken katıldıkları sosyal aktivitelerle ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle unutulmaz bir zaman geçireceklerdir.

Kampüsün kendine özel plajı, 2 tenis kotu, 3 açık bir kapalı yüzme havuzu, oyun bahçesi, açık hava spor sahaları, internet kafesi ve de özel güvenliği vardır. Kampüste ücretsiz Wi-fi hizmeti mevcuttur. Sonuç olarak Malta nerede sorusuna verilebilecek en güzel cevap şirin turistik ve eğitim yuvası haline gelen bir adadır diyebiliriz. Türkiye’ye yakınlığı ve teknolojik okulları ile dil eğitimi görmek isteyenlerin ve farklı kültürleri yaşamak isteyen öğrencilerin eğitim ve eğlence adasıdır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş